Lake Travis Cavalettes, Red Rubies earn top honors

The Lake Travis Cavalette officers, soloists and ensembles—together with the Junior Varsity Red Ruby Dance Team—garnered numerous top awards at the Central Texas Classic held January 30 at East View High School in Georgetown.

 Olivia White, Katrina Pacher, Emily Pustelnyk, Hannah Crone, Sarah Clemmons and Lindy Foster

Olivia White, Katrina Pacher, Emily Pustelnyk, Hannah Crone, Sarah Clemmons and Lindy Foster

 Lexi Roberts, Aubrey Roberts, Camryn Morales and Skylar Griffin

Lexi Roberts, Aubrey Roberts, Camryn Morales and Skylar Griffin

 Back row- Amanda Garcia, Hannah Crone and Annie Freudenburg; Front- Emily Larrea, Sloan Pettyjohn, Olivia White and Katrina Pacher

Back row- Amanda Garcia, Hannah Crone and Annie Freudenburg; Front- Emily Larrea, Sloan Pettyjohn, Olivia White and Katrina Pacher

 Back row - Lindy Foster, Emily Pustelnyk and Sarah Clemmons; front row- Cara Lane Charlet, Sydney DeNisio, Jessica Giuffrida and Hannah Crone

Back row - Lindy Foster, Emily Pustelnyk and Sarah Clemmons; front row- Cara Lane Charlet, Sydney DeNisio, Jessica Giuffrida and Hannah Crone

 Back row - Hattie Reim, Addy Yarbrough, Zoe Buddin, Gabby Elghoul, Paige Waida, Lily Thornock; front row - Victoria Mata, Gracie Herrera, Audrey Archer, Riley Blankenship, Jessica Gillman and Veronica Mata

Back row - Hattie Reim, Addy Yarbrough, Zoe Buddin, Gabby Elghoul, Paige Waida, Lily Thornock; front row - Victoria Mata, Gracie Herrera, Audrey Archer, Riley Blankenship, Jessica Gillman and Veronica Mata

Cavalette Officers:

  • Sweepstakes and Gussie Nell Davis

  • Judges Award for Jazz Performance

  • Judges Award Modern Performance

  • Judges Award Contemporary Performance

  • Overall Best Technique

  • Overall Best Presentation

  • Overall Best Precision

  • Overall Best Choreography

  • Winner Best In Class Officers Large Team Category

Red Rubies:

  • Sweepstakes and Gussie Nell Davis

  • Judges Award for Jazz Performance

  • Judges Award Pom Performance

  • Judges Award Contemporary Performance

  • Overall Best Technique

  • Overall Best Precision

  • Overall Best Choreography

  • 1st Runner-Up Best In Class

  • 2nd Runner-Up Overall

Solo Results for Large Team Category:

  • 4th Runner-up Emily Pustelnyk

  • 3rd Runner-up (tie) Katrina Pacher and Lindy Foster

  • 2nd Runner-up Olivia White

  • 1st Runner-up Sarah Clemmons

  • Winner – Hannah Crone

Duet Results for Large Team Category:

  • 1st Runner-up – Skylar Griffin and Camryn Morales

  • Winner – Aubrey and Lexi Roberts

Ensemble Results:

  • Winner Best in Class Medium Ensemble Large Team Category – Hannah Crone, Annie Freudenburg, Amanda Garcia, Emily Larrea, Katrina Pacher, Sloan Pettyjohn and Oliva White

  • Winner Best In Class Small Ensemble JV Team Category – Audrey Archer, Gabby Elghoul, Lexi Roberts, and Paige Waida

Outstanding Directors:

  • Abigail Payne, Laura Truett and Jennifer Hazard